Špaldová celozrnná múka
Špaldová celozrnná múka
Špalda je druh pšenice, ktorá sa pestuje už stáročia , a je nešľachtená. Špalda je vďaka zrnku, ktoré je obalené dvojitou plevou, lepšie chránená voči vonkajším vplyvom znečisteného životného prostredia. A aj preto je obľúbená a pestuje sa väčšinou v ekologickom hospodárstve.
Celozrnná špaldová múka obsahuje veľa životodárnych vitamínov ako vitamín B, A, C, D, E a tiež tráviace enzýmy. Tieto vitamíny sa skrývajú v klíčku zrnka špaldy. Otruby zo zrnka nám zabezpečujú veľa minerálov ako napr. železo, magnézium, zinok a i veľké množstvo vlákniny. Vláknina nám udržiava zdravý tráviaci systém, napomáha vyprázdňovaniu. A čo je ďalšou výhodou, že potraviny pripravené zo špaldovej múky sú sýtejšie. Stačí ich zjesť oveľa menej, pretože otruby telo trávi dlhšie. Takže môžeme jesť zdravšie a menej a pozitívne vplývať nielen na zdravie, ale i na vizáž . Je zaujímavým faktom, a to i zo skúseností, že tým môžeme upraviť, či regulovať telesnú váhu – kto má nadváhu, ľahšie sa chudne, kto potrebuje pribrať – no nech sa páčiJ.
Okrem tráviacich účinkov, má celozrnná špaldová múka aj ďalšie pozitíva. Tým, že je v nej vláknina, telo si pýta vodu , a tak nám pomáha udržiavať aj pitný režim, na ktorý často viacerí zabúdame. Je to čistá, geneticky nemodifikovaná potravina a pestuje sa hlavne v biohospodárstvach, a preto nám pomáha riešiť i viaceré kožné problémy. Vieme, že problémy s kožou podľa čínskej medicíny odzrkadľuje pečeň. Špalda upokojuje a posilňuje psychiku. A keď sa pečeň zbytočne netrápi so žiadnou chémiou, a telo so žiadnymi negatívnymi emóciami, vyčisťuje sa i pokožka. Špalda stimuluje imunitný systém a pôsobí regeneračne na telové bunky, chráni telo pred infekciami. Celozrnnú špaldovú múku môžu konzumovať i viacerí celiatici , pretože lepok v špalde oveľa lepšie znášajú ako v pšenici.
Z čoho vzniká špaldová múka?
Špaldová múka sa melie zo špaldovej pšenice. Ľudový názov je špalda. Je to prastarý druh nešľachtenej pšenice.
Prečo je lepšia pre naše zdravie ako biela múka?
Zrnko prirodzene obsahuje tri časti: jadro, klíčok a otruby. Celé zrnko či už špaldové, pšeničné, prípadne ražné je prirodzene zdraviu prospešné.
Biela múka vzniká rozomletím tzv. obrúseného zrna. Je to zrnko zbavené vrchnej obalovej časti, tzv. otrúb a klíčka. Biela múka je preto značne ochudobnená o významnú časť vitamínov, minerálnych látok, neobsahuje vlákninu, a preto má tendenciu lepiť sa na steny čriev a môže spôsobovať zápchu.
Celozrnná múka, naopak, obsahuje všetky tri zložky zrna. Otruby obsahujú predovšetkým minerálne látky ako napr. magnézium, zinok, železo a vlákninu. Vláknina pomáha metabolizovať cukry, cholesterol a napomáha vyprázdňovaniu čreva. Vďaka tomu, že otruby telo dlhšie trávi, pokrmy z celozrnnej múky zasýtia na dlhšiu dobu. Preto, keď pečieme z celozrnnej múky, stačí nám zjesť pár kúskov, zatiaľ čo z bielej múky sa človek cíti zväčša nedojedený. Klíčok obsahuje život a predovšetkým vitamíny skupiny B, ďalej A,C, D a E vitamín a tráviace enzýmy.
Múka sa melie tradičným veľmi šetrným spôsobom na mlynských kameňoch. Takto mletá múka si zachováva všetky živiny, minerálne látky, vitamíny a tráviace enzýmy. Čerstvo namletá múka navyše krásne vonia, čo spôsobuje najmä klíčok.Zrnko sa melie pomaly, šetrne, čím zostávajú všetky pre zdravie dôležité látky zachované.
A v neposlednom rade je to čerstvosť. Kupovať múku s predĺženou dobou spotreby do zásoby, znamená, že si kupujeme múku, ktorá neobsahuje klíčok, v ktorom je život a tvorí základ pre novú rastlinku. Je to múka, v ktorej sa už naozaj nemá čo pokaziť.
Naša múka vzniká rozomletím všetkých troch častí zrna. Aj vďaka tomu, že sme mini mlynárenská prevádzka melieme denne čerstvú múku.
Môžeme bielu múku nahradiť špaldovou pri všetkých receptoch, alebo je možné, že nám recept nevyjde tak ako sme zvyknutí?
Celozrnná múka je chuťovo výraznejšia. Preto pre tých, ktorí sa len chystajú zaradiť ju do svojho jedálnička odporúčam zmiešať celozrnnú múku s hladkou múkou v pomere min. 30% celozrnnej múky. Takto sa dá postupne celkom prejsť na celozrnnú múku.
Špaldová múka oproti pšeničnej múke je o niečo hustejšia. Chlebík zo špaldovej múky je nižší, hustejší. Pšeničný chlieb, resp. koláče nakysnú viac. Aj preto je vhodné tieto múky v recepte zmiešať.
Čo všetko sa dá zo špaldovej múky pripraviť?
Zo špaldovej múky, či už hladkej alebo celozrnnej môžeme plnohodnotne variť a piecť podobne ako aj zo pšeničnej múky.
Je špaldová múka vhodná aj pre celiatikov?
Špaldová múka obsahuje menej lepku ako pšeničná múka. Niektorí celiatici ju znášajú dobre, iní, s nižšou toleranciou lepku, musia aj túto múku vyradiť zo svojho jedálnička.
Čo všetko by sa malo do chlebíka pridať, aby vznikol naozaj chutný a zdravý špaldový chlebík?
Je množstvo receptov, ktoré je možné nájsť v rôznych kuchárskych knihách, na internete. Základom je múka, kvások, resp. kvasnice, soľ a ostatné si už ľudia pridávajú podľa vlastnej chuti, napr. zemiak, rascu, semienka, jadierka a pod. Niektorí radi pečú aj špaldový chlieb s jogurtom.
Celozrnný špaldový chlieb
Suroviny:
700 g celozrnnej špaldovej múky, 300 g hladkej múky, 1 PL kryštálového cukru, 1 PL soli, 1 PL celej rasce, 42 g droždia, 65O ml vlažnej pitnej vody, 3 stredne veľké uvarené a nastrúhané zemiaky
Postup
Do vandlíka preosejeme múku, pridáme soľ,cukor, rascu a premiešame. V múke si vyhĺbime jamku, do ktorej pridáme na strúhané zemiaky. Do vlažnej vody pridáme 1 CL kryštálového cukru a rozdrobené droždie. Keď kvások nabehne, pridáme ho k múke. Vymiesime tuhšie cesto,poprášime múkou, prikryjeme utierkou a necháme v teple vykysnúť do dvojnásobného objemu. Cesto dáme na múkou poprášenú dosku. Prepracujeme a vyformujeme bochník. Preložíme na plech vyložený pečným papierom a necháme znovu podkysnúť. Potom potrieme bochník studenou vodou a vložíme do trúby vyhriatej na 220 stupňov. Na dno trúby položíme kastrolik s horúcou vodou. Po prvých 15-tich minútach znížime teplotu trúby na 180 stupňov a pečieme ďalších 60 minút. Vyberieme z trúby, potrieme studenou vodou a necháme vychladnúť. Množstvo vody je závislé od kvality múky.